Babinecz Sándor beszámolója
Babinecz Sándor vagyok, a Bartók Te. egykori táncosa. 26 évvel ezelőtt volt szerencsém táncos pályám kapcsán eljutni Szardínia szigetére. Egy milánói utazásom alkalmával, ottani barátaim ismertettek meg a helyi szárd közösséggel.
Nagyon barátságos, nyílt és őszinte embereket ismertem meg egy általuk rendezett „festa” alkalmával. Számomra egy teljesen új világ, az európai tánctörténet olyan fejezete elevenedett meg, amiről addig csak szakirodalomban olvashattam. A körtáncok olyan válfaját ismerhettem meg, amit csak ezen a vidéken, egész pontosan csak Szardínia szigetén, többszólamú férfikar énekkísértetére, vagy egy Európában mára alig ismert hangszer, a „launeddas” hangjaira táncolnak.
Magával ragadott a táncok sodró, és ősi korokat idéző lendülete, hangulata. Ekkor elhatároztam, hogy el kell jutnom a szigetre, látnom kell élőben is, a szárdok által mindennaposnak tartott ünnepeket, ahol még járják ezeket a táncokat.
Egy évvel később, tavasz végén nyílott lehetőségem az utazásra, izgatottan vártam az új élményeket. Sajnos a helyszínen kellett megtudnom, hogy túl korán érkeztem, a nyári időszakban rendezik az igazi faluünnepeket. Sok év eltelt, mikor tavaly a sikeres pályázat kapcsán újra lehetőségem nyílt Szardíniára utazni.
Megérte! Házigazdáink már az első este elvittek minket egy közeli településre, ahol végre alkalmunk nyílt élőben megtapasztalni a híres szárd vendégszeretetet, láthattunk viseletben táncoló párokat, kóstolhattunk helyben készült ételeket. Az est folyamán az egész falu népe összegyűlt a tánctéren, idős-gyerek-és fiatal, válogatás nélkül mindenki járta a maga táncát. Valamikor az est folyamán, mindenkit, köztük minket is megvendégeltek. A falu népe hosszú asztalok köré ült, ették a helyi specialitásokat, kóstoltatták a saját sajtjaikat. A vacsora végeztével, álarcos alakoskodók szórakoztatták a közönséget, majd folytatódott a tánc.
Első este olyan sűrűn értek minket az élmények, amire nem is gondoltunk! Érkezésünk után pár órával belecsöppentünk egy igazi „festába”. Ezt minden nap képesek voltak fokozni vendéglátóink. Többször tartottak számunkra élőzenés táncoktatást, ami abban csúcsosodott ki, hogy utolsó előtti napon, viseletbe öltöztettek minket, és bemutathattuk a hét folyamán tanult táncokat a helyi táncosokkal közös est keretében.
Bejártuk a sziget északi részét, a természet különös képződményeit csodálhattuk meg. Eljutottunk eldugott kis múzeumokba, ahol a betyárvilág relikviáit láthattuk. Voltunk a sziget legnagyobb, leggazdagabb viselet gyűjteményét bemutató tárlaton a Nuoro-i múzeumban. Bitti városában, a múzeumok és a helyi ünnep látnivalói mellett egy szerencsés véletlen kapcsán, élő koncerten vehettünk részt, amelyet a híres „tenores-ek” rögtönöztek, sőt közös fotózást is vállaltak velünk. Hihetetlen véletlen, de az est folyamán újra összefutottunk velük. Vacsoráztunk, a híres „porceddut” fogyasztottuk, amikor a szomszéd asztalhoz ők is leültek, és mint ismerősöket köszöntöttek.
Rengeteg élménnyel, a táncokról, táncéletről szerzett hasznos tudással gazdagodtam az út folyamán.Remélem lesz még lehetőségem visszatérni erre a varázslatos szigetre.